מצלמות חכמות לשירות הציבור

מצלמות חכמות – העולם כיום מרושת במצלמות המשקיפות עלינו מכל עבר. דומה כי כל אחד, אפילו כל ילד, הפך לצלם של ממש (שכן כל טלפון נייד כמעט מכיל בתוכו גם מצלמה). לפעמים, המצלמה הסלולרית הזאת איכותית ביותר ולפעמים פחות, אך אין להכחיש כי ריבוי התמונות יכול בקלות להפוך למסחרר.

הרבה מאוד כבר נאמר על תופעת ריבוי הצילום, לרבות תופעת הצילום העצמי או ה"סלפי". לפעמים באמת דומה כי הציבור מגזים בהפעלת המצלמות בבית ומחוצה לו. אבל הפעם נדבר על תועלת חשובה הטמונה במצלמות, בדגש על מצלמות חכמות בפיזור ראוי.

יותר מצלמות – יותר ביטחון

כולנו יודעים היטב כי תמונה אחת שווה יותר מאלף מילים. אבל כדי לקבל את התמונה הנכונה צריך לדעת לצלם ברגע הנכון, וזה חשוב לא רק עבור עיתונאים. כאשר מדובר במרחב הציבורי – התקנת מצלמות רבות מחזקת את תחושת הביטחון של התושבים, ולמעשה גם מהווה אמצעי ביטחוני של ממש. נדגיש כי לא מדובר בסתם מצלמות, כי אם בכאלה שיודעות לצלם ולפעול באופן חכם ואפילו אקטיבי. הן יכולות לצלם ולפעמים אף להקליט את הסביבה באופן אוטומטי, רציף וחכם. מדובר במערכת שמסוגלת לייצר תמונות תקריב, אפשרות לתנועה וכן גם אפשרות של הקלטה.

בצורה כזאת ובשילוב אפשרי עם חדרי בקרה מאוישים, משיגים הרבה מאוד מטרות. למשל, משיגים בכך הרתעה. באזורים מצולמים, הצילומים מפחיתים את אחוזי הפשיעה באופן ניכר. באזורים מצולמים, גם תנועת הנהגים בכבישים נעשית מסודרת יותר והפרות החוק בנסיעה מהירה או מסוכנת הופכות לנדירות הרבה יותר. כמובן, לצד מצלמות עירוניות, מקובל מאוד להתקין גם מצלמות פרטיות ביתיות או מצלמות אבטחה לעסקים. גם במקרים אלה, אפשר להיות הרבה יותר רגועים שכן כך ניתן, מתי שרוצים, להסתכל בילדים או לוודא שאין פורצים ושהכול שגרתי.

מצלמות – גם ברכב

חידוש טכנולוגי שלא כולם ערים לו הינו מצלמות הרכב. גם כאן מדובר במצלמות חכמות, שיודעות לצלם ולהקליט והפעם – המוקד הינו הכביש. הצילומים הללו חשובים למשל כאשר הרכב מעורב בתאונה. הצילומים מהווים ראיה לכך כי הנהג נסע כחוק ועל פי תנאי הדרך והגורם לתאונה הינו נהג אחר, למשל כזה שסטה ופגע ברכב בחוסר זהירות. בצורה כזאת ניתן למנוע הליכים משפטיים ארוכים וכך הטיפול מול חברת הביטוח עשוי להיות פשוט יותר. זוהי ראיה שלא ניתן להתווכח עימה או להכחיש את קיומה.