לא להאמין, אבל יש דבר כזה שנקרא פח חכם

משאת הלב של כל הורה היא לגדל ילדים נבונים וחכמים, שידעו "להסתדר בחיים". כל אחד היה רוצה להיות החכם שבחבורה; לא האיש התם או זה שמתבייש ואינו יודע כיצד, מתי ולמה חשוב לשאול שאלות. אך מסתבר שלא רק אנשים יכולים להיות חכמים. גם פח, כן ממש פח המשמש להשלכת הפסולת שאין לנו צורך בה, יכול להיות חכם. אם קשה לכם להאמין שיש דבר כזה שנקרא פח חכם, נסביר בדיוק במה הדברים אמורים ומדוע זהו פיתוח טכנולוגי החיוני לכולנו.

מנגנונים אלקטרוניים וממחושבים

המשמעות של הפח החכם איננה הענקת אינטליגנציה לפחי הזבל, אלא הטמעת מנגנונים מתוחכמים, אלקטרוניים וממוחשבים בכל מערכת פינוי הזבל והאשפה. יש לזכור כי שגרת החיים הרגילה שלנו מתאפשרת אך ורק בזכות אותם מאות, אלפי ומיליוני פחי אשפה הנמצאים בכל בית, בכל חדר אשפה, בכל מפעל או בכל משרד. רק תארו לעצמכם מה היה קורה אם יום אחד היו נעלמות כל אותן משאיות זבל וכל הפחים שלנו היו נותרים מלאים. רק תארו לעצמכם את הריחות, את כמות הזבובים שהיו נמשכים לזבל, ואת מה שהיה קורה לשאריות המזון הנרקבות.

פח שמעביר מסרים

הפח החכם, שיכול בהחלט לבוא לכדי מימוש גם בתצורות אחרות או להשתלב לצד עגלה חכמה או לצד מכולת דחיסת אשפה חכמה, יודע להעביר מסרים לפינוי יעיל יותר. פח שכזה יכלול בתוכו גלאים או סנסורים שיספרו בכל רגע נתון מהי התכולה של האשפה, בין אם בנפח (סמ"ק או מטר מעוקב) ובין אם ביחידות מידה של קילוגרם או טונות (יחידות משקל). בצורה כזאת, אותו מנגנון שאחראי על ריקון הפחים ועל פינויים תמיד יגיע בזמן. מצד אחד, לא יהיה יותר מצב שבו נשלחות משאיות הזבל כדי לרוקן פח שהוא כמעט ריק לגמרי. מצד שני, לא יהיה יותר מצב שבו פחים עולים על גדותיהם ואיש אינו מגיע לפנות אותם. יש לציין כי הפח החכם, או ליתר דיוק מערכת הניטור החכמה, יכול להכיל גם מצלמות לניטור. באופן אידיאלי, במצב כזה גם ניתן יהיה לתכנן מסלולים לפינוי אשפה בצורה חכמה, חסכונית ויעילה. לסיום, נספר כי טכנולוגיה כזאת כבר קיימת, והיא מתחילה להיקלט גם בארץ.